Objednat po telefonu? +420 799 536 271 (Po–Pá: 9-17h)

Objednejte 2+ balení a dopravu platíme my.

měření cholesterolu

Měření cholesterolu: Jak na to a proč to dělat?

O zvýšené hladině cholesterolu nemusíte prakticky vědět. Ale jen do doby, dokud nezpůsobí nějakou vážnou zdravotní indispozici, která nás může v krajním případě stát doslova i život. V rámci prevence a zdravého životního stylu je tedy velmi důležité podstupovat profesionální měření. Jak na to?

Cholesterol je důležitá látka, jejíž existence má v organismu své opodstatnění. Nebýt jí, nemohl by organismus správně produkovat hormony nebo některé vitamíny. (Například vitamín D.)

Je však klíčové bedlivě sledovat, jaký druh cholesterolu u nás převládá. Zatímco HDL (hodný) cholesterol je pro člověka prospěšný, LDL (zlý) cholesterol má tendenci kumulovat se v cévách, které může nebezpečně oslabit a zúžit. Pak už stačí relativně málo a infarkt či cévní mozková příhoda jsou na světě.

Lékař také sleduje celkové množství cholesterolu, které se dá zjistit součtem získaných čísel. Na základě toho pak může vydat důležitá doporučení, případně vám může při opravdu hodně vysokých hodnotách doporučit užívání léků.

Proč je měření cholesterolu důležité?

Nikdo z nás dovnitř sebe nevidí, takže o tom, že máme v těle cholesterolu víc, než kolik bychom správně měli, nemusíme vůbec tušit. A prakticky nikdo z nás nechce být překvapen nějakou náhlou zdravotní indispozicí, která může vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc.

Jak se dá měřit cholesterol?

jak se měří cholesterol

U lékaře

Jednou z úplně nejspolehlivějších metod je profesionální měření hladiny cholesterolu v ordinaci lékaře. Ten odebere vzorek krve, který pošle na rozbor. Jakmile mu přijdou výsledky, zajistí jejich správnou interpretaci a rovnou vám může doporučit vhodný léčebný režim.

V lékárně

Některé větší lékárny a jejich pobočky mohou klientům nabízet jako službu měření cholesterolu během návštěvy. O takové možnosti je ale důležité se předem nejprve informovat, protože ne všude je tato služba běžná. (Tyto informace najdete třeba na internetu.) Naměřené hodnoty jsou však pouze orientační a někdy může být i potřeba se předem objednat. Na druhou stranu, měření provede farmaceut, který vám může i na základě orientačních výsledků takového testu doporučit další vhodný postup. (Tím je nejčastěji potvrzení výsledků měření u lékaře.)

Doma

Poslední možností je nákup speciálních testů na měření cholesterolu pro domácí použití. Tyto testy ale nebývají úplně levné a výsledky nemusí být tak spolehlivé, jako měření v ordinaci lékaře. Z toho důvodu se obvykle doporučuje i tak provést kontrolu u lékaře, u kterého máte vždy stoprocentní jistotu, že výsledek nebude nijak ovlivněn.

Projevy zvýšeného cholesterolu

Velkým rizikem vyšší hladiny cholesterolu je především to, že nijak nebolí a nedá se od pohledu prakticky nijak poznat. Dokonce neplatí ani to, že vysokou hladinu cholesterolu nemohou mít štíhlí a mladí lidé. Z toho důvodu je opravdu klíčové, aby se průběžně nechal u svého lékaře testovat skutečně každý. Nehledě na věk, hmotnost a zdravotní stav.

Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi?

Naštěstí pro nás, hladinu cholesterolu v krvi lze pozitivně ovlivnit správně nastavenou životosprávou, které byste se měli držet stůj co stůj.

Možným podpůrným krokem může být dlouhodobé užívání přírodního doplňku stravy na podporu normální hladiny cholesterolu s obsahem bylinek a dalších látek přírodního původu.

Ve složení by neměly chybět složky jako:

  • Bergamot
  • Červená fermentovaná rýže
  • Artyčok
  • Niacin
  • Extrakt z jehlic borovice
  • Len setý
  • Extrakt z černého česneku

Dále je bezpodmínečně nutné skoncovat s kouřením a pitím alkoholu. Pozor si také dávejte na nedostatek pohybu a na špatně nastavený jídelníček, ve kterém je velké množství masa a masných výrobků, polotovarů, průmyslově zpracovaných potravin a soli. Místo nich dejte přednost kvalitním mořským rybám, které jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin omega-3. Také si dopřávejte ovoce, zeleninu, luštěniny a další zdroje vlákniny a občas místo živočišných výrobků vsaďte na rostlinné alternativy. V neposlední řadě také nezapomínejte na správnou technologickou přípravu pokrmů. Nevhodné je například smažení.

Poslední aktualizace článku: 18. 1. 2024

Doprava zdarma

při 2+ ks, dodání do 24h

Vždy skladem

a bleskově vám ho doručíme

Tradiční česká značka

vyvinuto a vyrobeno v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až při převzetí zboží