Objednat po telefonu? +420 799 536 271 (Po–Pá: 9-17h)

Objednejte 2+ balení a dopravu platíme my.

cholesterol podle věku

Hodnoty cholesterolu podle věku: Jak ho udržet pod kontrolou?

Cholesterol považuje mnoho lidí za strašáka, kterému se chtějí za každou cenu vyhnout. Jenže, právě tuto tělesnou substanci nemůžeme brát ani jako černou, ani jako bílou. Tělo totiž v určité míře cholesterol potřebuje pro zajištění některých životně důležitých funkcí. Jaké hodnoty cholesterolu podle věku jsou tedy považovány za zdravé? A jakými metodami ho můžeme udržet pod kontrolou?

Cholesterol je mnoha lidmi jednoduše nepochopen. A vlastně je to docela přirozené, protože většinou se v souvislosti s ním hovoří hlavně o tom špatném, co nám může udělat. Už málokdo však řeší, že cholesterol ke svému fungování vyžadují takřka všechny buňky lidského těla. Nutně ho totiž pro stavbu potřebují naše buněčné membrány.

Abychom cholesterolu v těle ještě trochu napravili reputaci, dále zmíníme, že je důležitý i během procesu tvorby hormonů, které ovládají nejrůznější tělesné pochody (reprodukci, spánek, chuť k jídlu…). A organismus ho dále potřebuje i pro normální produkci vitamínu D, který v těle vzniká po vystavení kůže slunečnímu záření.

Jak se ale říká, čeho je moc, toho je příliš. A to platí i o cholesterolu. Pokud ho máme v těle příliš, může přispívat ke kornatění tepen a k chorobám kardiovaskulárního systému.

Jak ale poznat, že se cholesterol vymkl kontrole? A může mít na jeho snížení pozitivní vliv náš celkový životní styl?

Jaká má být správná hodnota cholesterolu?

Cholesterol a jeho hladiny hlídají lékaři v každé etapě našich životů. V závislosti na věku jsou však jeho doporučené (zdravé) hodnoty trochu odlišné.

U hodně malých dětí a mladistvých do 15 let je za normální hodnotu cholesterolu v krvi považováno cokoliv do 4,4 mmol/l.

U dospělých lidí nad 15 let je pak za normální považováno rozpětí od 3,9 do 5,2 mmol/l. Zvýšený cholesterol pak člověk má, pokud se celková hodnota cholesterolu v krvi pohybuje od 5,2 mmol/l do 6,2 mmol/l. Vše nad hodnotu 6,2 mmol/l se pak považuje za vysoký cholesterol, který je potřeba co nejdříve léčit.

Jeho hladina v závislosti na věku

Z výše uvedených informací je jasně patrné, že u dětí se považuje za normální hladinu celkového cholesterolu nižší hodnota než u dospělých. Hladina cholesterolu však nemá s věkem až tolik společného, jak by se to mohlo na první pohled zdát.

Do čísel se může promítnout například genetika, na základě které mohou mít zvýšenou hladinu cholesterolu i menší děti. To samé se pak může stát i u mladších dospělých, kteří se jinak považují za málo rizikovou skupinu.

V neposlední řadě pak nelze zcela vynechat ani dopad životního stylu, který může mít na zvýšení jeho hladiny v těle také citelný dopad, a to nehledě na věk. (Pak dokonce může paradoxně dojít k situaci, kdy starší lidé mohou mít lepší lipidový profil než například třicátníci.)

Tabulka cholesterolu v závislosti na věku

Věk Normální hladina cholesterolu (mmol/l) Zvýšená hladina cholesterolu (mmol/l) Vysoká hladina cholesterolu (mmol/l)
Děti a mladiství do 15 let Do 4,4 4,4 – 5,2 Nad 5,2
Dospělí 15-29 let 3,9 – 5,2 5,2 – 6,2 Nad 6,2
Dospělí 30-49 let 4,0 – 5,3 5,3 – 6,3 Nad 6,3
Dospělí 50-69 let 4,1 – 5,4 5,4 – 6,4 Nad 6,4
Senioři nad 70 let 4,2 – 5,5 5,5 – 6,5 Nad 6,5

Jak snížit zvýšený cholesterol?

Na zvýšený cholesterol má poměrně velký dopad náš životní styl. Rizikové je například kouření a pití velkého množství alkoholu. Dobře nám však nemusí dělat ani dlouhodobý stres, nezdravý jídelníček a nedostatek pohybu.

Výše uvedené změny pak můžete doplnit i užíváním přírodního doplňku stravy na podporu normální hladiny cholesterolu s obsahem:

Také nezapomínejte na to, že aby bylo možné hladinu cholesterolu v průběhu času dále kontrolovat, neobejde se to bez průběžného docházení na krevní testy ke svému ošetřujícím lékaři, který bude monitorovat váš lipidový profil.

Vzhledem k tomu, že upravená životospráva může při zvýšeném cholesterolu pomoci, nakonec nemusí být potřeba nasazení léků na cholesterol. Rozhodující slovo má však v tomto směru lékař, jehož doporučení by se měl každý držet.

Poslední aktualizace článku: 24. 7. 2024

Doprava zdarma

při 2+ ks, dodání do 24h

Vždy skladem

a bleskově vám ho doručíme

Tradiční česká značka

vyvinuto a vyrobeno v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až při převzetí zboží