Objednat po telefonu? +420 799 536 271 (Po–Pá: 9-17h)

Objednejte 2+ balení a dopravu platíme my.

červená fermentovaná rýže

Červená fermentovaná rýže: Pomůže s vysokým cholesterolem?

Zvýšená hladina cholesterolu, navíc ještě dlouhodobě, je velice nebezpečná. Hlavně proto, že nás nijak nebolí a můžeme s ní existovat roky bez toho, aniž bychom o ní něco věděli. Jelikož ale může způsobovat zvýšené riziko chorob kardiovaskulárního systému, je důležité mít cholesterol pod kontrolou. Jakou roli v tom může mít červená fermentovaná rýže?

Na trhu se objevují stále nové a nové přírodní prostředky, které mají představovat účinné řešení nejrůznějších trablů. Jednu dobu bylo hodně populární například goji a acai. Také se kolem nás jako smršť prohnalo avokádo, které si oblíbili ve větší míře hlavně mileniálové.

V poslední době se můžeme o něco častěji setkat s červenou fermentovanou rýží, která se kombinuje s dalšími látkami v přírodních doplňcích stravy na podporu normální hladiny cholesterolu. Málokdo z nás si ale umí zcela konkrétně představit, co to ta červená fermentovaná rýže vlastně je, v čem je specifická a jaká mohou být její pozitiva a způsob užívání.

Proto jsme tu my a povíme vám víc!

Co je to červená fermentovaná rýže?

V první řadě začneme tím, že červená rýže je druh rýže. Vypadá podobně, jako bílá nebo divoká rýže, která se běžně prodává v obchodě, jen má na první pohled trochu jinou barvu. Zajímavostí je, že má i velmi specifickou chuť, která nejvíc připomíná oříšky. Zároveň je ale jemná, takže se dá dobře spárovat s masovými pokrmy.

Ve srovnání s jinými druhy rýže obsahuje ta červená větší množství pro člověka důležitých živin. (Patří k nim například kvercetin nebo myricetin.) A co fermentovaná červená rýže? Ano, prochází procesem fermentace, jak uvádí její název. Během tohoto procesu se používá plíseň, které se říká Monascus purpureus. V angličtině se pro tuto rýži používá označení red yeast rice. Díky působení plísně je fermentovaná červená rýže zdrojem monakolinů.

Jaké jsou její nejlepší účinky?

červená fermentovaná rýže účinky cholesterol

Snížení hladiny cholesterolu

Červená fermentovaná rýže se nejčastěji používá na podporu normální hladiny cholesterolu. (Speciálně pak LDL “špatného” cholesterolu.) Tím dovede podpořit normální stav kardiovaskulárního systému. Pokud už ale situace dosáhla kritického bodu, kdy lékař doporučil užívání léků na cholesterol na předpis, červená fermentovaná rýže by se neměla užívat bez předchozí konzultace s ním, protože by mohlo dojít k nepředvídatelným jevům. V určité míře je totiž malé množství LDL cholesterolu v organismu i přes jeho potenciální škodlivost při větší koncentraci v těle potřeba.

A co mrtvice?

Stav kardiovaskulárního systému do velké míry souvisí i s dalšími zdravotními komplikacemi a problémy, ke kterým patří i nejrůznější příhody. Mimo infarktu k nim patří například cévní mozková příhoda (či lidově mrtvice). Z toho důvodu může snížení cholesterolu přispět ke snížení rizika těchto vážných a život ohrožujících problémů.

Podpora normální cirkulace krve

Cholesterol, který se usazuje v cévním systému, může zužovat tepny a činit je náchylnější k dalším problémům (mohou být křehčí). Tento jev pak může mít negativní dopad na normální funkce organismu, kdy ne všechny jeho části jsou krví zásobeny tak, jak by pro své normální fungování potřebovaly. 

V případě, že dojde ke snížení špatného cholesterolu, může být podpořena lepší cirkulace krve do všech jeho částí.

Jak užívat fermentovanou rýži?

U červené fermentované rýže je velmi důležité to nepřehnat, protože ve vyšších dávkách by nemusel mít její příjem žádoucí dopady. Z toho důvodu je moudřejší volbou užívání přírodního doplňku stravy s obsahem červené fermentované rýže, který má stanovené dávkování, kterého se můžete držet.

V takovém volně prodejném doplňku stravy navíc můžeme najít i další látky, ke kterým patří:

  • Bergamot
  • Artyčok
  • Niacin
  • Extrakt z jehlic borovice
  • Len setý
  • Černý česnek

Ještě jednou také doporučíme, abyste se v případě, že už léky na cholesterol od lékaře užíváte, nasazení doplňku s červenou fermentovanou rýží nejprve konzultovali. Také nezapomínejte na to, že pro udržení normální hladiny cholesterolu je důležitá i vaše životospráva, která zahrnuje nikotinovou a alkoholovou abstinenci, dostatek pohybu, zdravější jídelníček a vhodnou volbu přípravy pokrmů. (Nevhodné je například smažení.)

Zdroje informací

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-red-yeast-rice – Červená fermentovaná rýže (anglicky)

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/cervena-ryze-cholesterol-jidlo-zdravi-odbornici-chemicke-latky_2003081351_tef – O červené fermentované rýži (česky)

https://www.bezhladoveni.cz/cervena-ryze-a-cervena-fermentovana-ryze-pomoc-s-vysokym-cholesterolem/ – Červená fermentovaná rýže a cholesterol (česky)

Poslední aktualizace článku: 29. 2. 2024

Doprava zdarma

při 2+ ks, dodání do 24h

Vždy skladem

a bleskově vám ho doručíme

Tradiční česká značka

vyvinuto a vyrobeno v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až při převzetí zboží