Hodnoty cholesterolu v těle nejsou po celý život stabilní a neměnné. Stačí, když se o sebe nestaráme tak, jak bychom správně měli, a může vystřelit do astronomických výšin. Vzhledem k tomu, že zvýšená hladina cholesterolu nebolí, a vzhledem k tomu, že problém s ním se často ukáže až v život ohrožující situaci, dnes se podíváme na vše, co byste o něm měli vědět!
Obsah
S cholesterolem je to podobné, jako s hladinou krevního cukru. Pokud se spoléháte na to, že když jste měli v mládí jeho hodnoty téměř ukázkové, bude tomu tak i nadále, mohli byste se ošklivě plést. A tato mýlka by navíc mohla způsobit opravdu vážné potíže. Jednoho dne by totiž mohl na vaše dveře zaklepat infarkt, který vás může v krajní situaci stát život.
Z toho důvodu se nedoporučuje zanedbávat prevenci u obvodního lékaře, který hodnoty cholesterolu sleduje v rámci preventivních prohlídek. Může tedy zaznamenat jeho rapidní zvýšení.
Než to ale celé dojde k tomu, že na snížení cholesterolu budete muset začít brát léky zvané statiny, s velkou pravděpodobností vám pro začátek doporučí změnu životosprávy, která může k návratu čísel do správných hodnot velmi snadno pomoci.
Je ale cholesterol jako cholesterol? A jaká je vlastně jeho primární funkce v našich tělech? To vše se právě teď dozvíte!
Jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným cholesterolem?
Hned na úvod si musíme říct, že cholesterol není ve skutečnosti jen špatný. Tělo ho do určité míry potřebuje pro zajištění některých důležitých procesů. Je základním stavebním kamenem buněčných membrán. Pomáhá také tělu vytvářet žluč, hormony a vitamin D. Cholesterol potřebujete. Jeho nadměrné množství v krvi však může zvyšovat riziko srdečních onemocnění. A právě proto lékař během testů zjišťuje, jakou máte hladinu HDL (dobrého) a LDL (špatného) cholesterolu, včetně celkového cholesterolu a triglyceridů.
Typ cholesterolu | Funkce | Vliv na zdraví | Jak ho ovlivnit? |
Dobrý cholesterol (HDL) | Přenáší cholesterol z tkání zpět do jater k likvidaci. | Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. | Pravidelný pohyb, zdravé tuky, omega-3. |
Špatný cholesterol (LDL) | Přenáší cholesterol z jater do tkání, kde se může hromadit. | Zvyšuje riziko aterosklerózy a infarktu. | Omezit nasycené tuky, vyhnout se trans tukům. |
Dobrý cholesterol (HDL)
HDL se lidově nazývá „dobrý cholesterol“, protože sbírá ostatní typy cholesterolu z těla a dopravuje je do jater, kde se uvolňují.
Lidé, kteří mají přirozeně vyšší hladinu HDL cholesterolu, jsou do jisté míry méně ohroženi infarktem a mrtvicí. Je méně jasné, zda stejná výhoda platí i pro lidi, kteří si zvyšují hladinu HDL pomocí léků.
Hladina HDL je obvykle nižší u lidí, kteří trpí metabolickým syndromem, což je soubor onemocnění zahrnující obezitu, zvýšený krevní tlak a vysokou hladinu cukru v krvi.
Špatný cholesterol (LDL)
LDL přenáší velké množství cholesterolu do tepen, kde dochází k obnově buněk. Často se mu říká „špatný cholesterol“, protože se při nadměrném výskytu může hromadit v jejich stěnách, což je může zužovat.
Lipoproteiny jsou částice složené z lipidů (tuků) a bílkovin, které přenášejí tuky krevním řečištěm. Vzhledem ke své struktuře se tuky nemohou samy pohybovat krví. Lipoproteiny tedy slouží jako dopravní prostředky, které přenášejí tuky do různých buněk v těle.
LDL částice obsahují velké množství cholesterolu a menší množství bílkovin. Příliš velké množství LDL vás může vystavit vyššímu riziku mrtvice nebo srdečního onemocnění.
Vzhledem k rizikům, která velké množství LDL cholesterolu v těle přináší, se lékaři snaží u lidí s vysokým cholesterolem přispět ke snížení LDL a ke zvýšení HDL cholesterolu. A to nejčastěji právě změnou životního stylu.
Jaká by měla být jejich hodnota?
V průběhu zjišťování lipidového profilu lékaři po analýze vzorku krve v laboratoři přijdou výsledky, ze kterých může vyčíst, jak na tom jste.
V normě je u dospělého člověka:
- Celkový cholesterol 2,9 – 5
- LDL cholesterol 1,2 – 3
- HDL cholesterol 1 – 2,2
- Triglyceridy 0,45 – 1,7
V řadě případů, kdy dojde ke zvýšení hodnot, se člověk přesune do pásma zvýšeného cholesterolu, ze kterého se dá poměrně dobře dostat celkovou a dlouhodobou změnou životního stylu.
V situaci, kdy se dostanete do pásma extrémního zvýšení je možné, že se lékař bude snažit tuto situaci řešit nejen nařízením změny životosprávy, ale také předepsáním léků na snížení cholesterolu, jejichž užívání má však určitá rizika. Pokud ale odborník dospěje k závěru, že jde pro vás o nejlepší volbu, doporučujeme se řídit jeho pokyny.
Čím podpořit normální hladinu cholesterolu v krvi?
Naštěstí pro nás – stejně, jako jde hladina cholesterolu v některých situacích nahoru, stejně můžeme přispět i k jeho snížení. Nebude to ale zadarmo. Počítejte s tím, že abyste dosáhli úspěchu, bude potřeba upravit svou životosprávu na několika různých frontách.
Zkusit můžete například přírodní doplněk stravy na podporu normální hladiny cholesterolu, který ve složení obsahuje:
- Červenou fermentovanou rýži
- Bergamot
- Artyčok
- Niacin
- Len setý
- Černý česnek
Také je extrémně důležité změnit své stravovací návyky. Místo smažení na tuku si vybírejte pečení, vaření na páře nebo přípravu pokrmů v horkovzdušné fritéze, která může minimalizovat množství přidaného tuku.
Dále se vyhněte tučným potravinám a nápojům. Kromě polotučných a nízkotučných mléčných výrobků preferujte kvalitní a libové druhy masa. Vyhněte se polotovarům, fast foodu a masným výrobkům. Naopak zelenou můžete dát luštěninám a různým rostlinným alternativám oblíbených pokrmů. Určitě také zvyšte podíl vlákniny.
Paradoxně vám mohou v této situaci pomoci i takzvané zdravé tuky. V přiměřeném množství si dopřávejte ořechy a semínka, olivový olej a kvalitní mořské ryby, které jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin Omega-3. Naopak se úplně vyhýbejte živočišným tukům, ke kterým patří třeba sádlo.
Dále pomáhá:
- Redukce přebytečných kil
- Pravidelný pohyb
- Redukce stresu
- Dostatek spánku
- Omezení alkoholu
- Nikotinová abstinence
Určitě také neuděláte nic špatného, když budete v průběhu dne pít větší množství čisté vody a zeleného čaje.
Jak se situace vyvíjí pak zjistíte při kontrolních měřeních u svého ošetřujícího lékaře.
Zdroj
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/23922-what-is-cholesterol – Co je cholesterol? (anglicky)
https://www.healthline.com/health/hdl-vs-ldl-cholesterol – HDL vs LDL cholesterol (anglicky)
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/hdl-cholesterol/art-20046388 – Jak mít více hodného cholesterolu (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24391-ldl-cholesterol – Co je LDL cholesterol (anglicky)
https://www.webmd.com/cholesterol-management/features/11-tips-to-cut-your-cholesterol-fast – Tipy na snížení cholesterolu (anglicky)
Poslední aktualizace článku: 4. 12. 2024