Objednat po telefonu? +420 799 536 271 (Po–Pá: 9-17h)

Objednejte 2+ balení a dopravu platíme my.

babské rady na cholesterol

Babské rady na cholesterol: Co pomůže?

Zvýšená hladina cholesterolu představuje pro člověka velké riziko nejrůznějších potíží. Vzhledem k tomu, že obvykle nijak nebolí, dá o sobě vědět až ve chvíli, kdy jde o život. Jaké babské a přírodní metody můžete vyzkoušet v případě, že vám lékař poví, že byste měli začít na snížení jeho hladiny postupně pracovat?

I když je cholesterol v určitém množství v těle každého z nás nutně potřeba, třeba kvůli produkci hormonů, všeho moc škodí. Zvlášť, když celková hladina cholesterolu převyšuje zdravou mez. A nebo taky, když máme v těle mnohem víc zlého LDL cholesterolu, který má tendenci usazovat se nepozorovaně v našich tepnách.

Následkem toho jsou užší a křehčí. A čím to může do budoucna hrozit, to všichni dobře víme. Zvyšuje se tím například riziko mrtvice nebo infarktu, což jsou život ohrožující stavy, které vznikají náhle a vyžadují okamžitou pomoc lékaře.

Jak tedy změnit životní styl tak, aby byl zvýšený cholesterol co nejdříve minulostí?

Přírodní látky

První variantou, kterou můžete vyzkoušet, je užívání přírodních látek a bylinek, které mohou podpořit normální hladinu cholesterolu. Patří k nim například červená fermentovaná rýže, černý česnek, bergamot, artyčok, len setý nebo třeba extrakt z jehlic borovice. Vzhledem k tomu, že se tyto látky samostatně velmi špatně shání, moudrou volbou bude, když po nich sáhnete ve formě vícesložkových doplňků stravy na podporu normální hladiny cholesterolu.

cholesterol babské rady

Změna jídelníčku

Dalším důležitým bodem, který vás může dovést k úspěchu, je celková změna jídelníčku. V něm by v ideálním případě neměly být zdroje nasycených tuků a transmastných kyselin, které mohou mít na celkovou hladinu cholesterolu negativní dopady.

Dobrým krokem tedy bude, když do jídelníčku několikrát týdně přidáte rostlinné alternativy masa a mléčných výrobků, které jsou pro člověka zdravější. Živočišný tuk, kam řadíme i sádlo, pak vyměňte za rostlinné oleje. (Slunečnicový, olivový, řepkový…)

Změna technologie přípravy pokrmů

Zjednodušeně řečeno, zcela nevhodné pro vás bude smažení a restování. Místo toho vyzkoušejte pečení, dušení a vaření v páře. V případě, že si nechcete smažená a příjemně křupavá jídla odpustit, pořiďte si domů horkovzdušnou fritézu, která vám může pomoci připravit oblíbené pokrmy zdravějším způsobem. (Ve srovnání s klasickým friťákem, který je plný oleje.)

Cvičení

Aby byl oběhový systém v dobré kondici a hladina cholesterolu se povážlivě nezvyšovala, důležité je i pravidelné cvičení, kterému se budete věnovat po většinu dní v týdnu. Pro začátek bude stačit, když si zvolíte svižnější chůzi. Například do obchodu nebo do práce. Její délka by měla být za celý týden alespoň 150 minut, což není nic, čeho by se nedalo dosáhnout. Jakmile se začne vaše fyzická kondice zlepšovat, můžete přidat i další druhy pohybových aktivit. A kdo ví? Třeba v nich najdete takové zalíbení, že je budete provozovat trvale.

Nikotinová abstinence

Poněkud překvapivě, na množství cholesterolu v těle má přímý vliv i to, zda kouříte. V případě, že ano, bude vhodné, když s tímto zlozvykem přestanete. Víme, nemusí to být snadné a někdy to může nějakou dobu trvat. Opravdu se o to alespoň pokuste. Už zhruba 20 minut po vykouření poslední cigarety dochází k prvním pozitivním změnám, ke kterým patří snížení krevního tlaku a normalizace činnosti srdce. Zhruba tři měsíce po skončení kouření prochází regenerací i krevní oběh. Po roce kouření se pak výrazně snižuje riziko náhlé srdeční příhody.

Mezi podpůrné prostředky, které vám mohou pomoci přestat, patří:

  • Nikotinové spreje
  • Nikotinové náplasti
  • Mobilní aplikace
  • Podpůrná skupina/pomoc odborníka
rady a tipy na cholesterol

Alkohol pouze v malém množství

Co se týče alkoholu, ten pít sice můžete, nemělo by ho být ale rozhodně moc. Pití alkoholu s mírou je spojeno s vyšší hladinou HDL cholesterolu, ale tento přínos není dostatečně silný na to, aby se alkohol doporučoval všem, kteří ještě nepijí.

Pokud pijete alkohol, pijte ho s mírou. Pro zdravé dospělé to znamená maximálně jeden nápoj denně pro ženy všech věkových kategorií a muže starší 65 let a maximálně dva nápoje denně pro muže ve věku 65 let a mladší. Příliš mnoho alkoholu může vést k vážným zdravotním problémům, včetně vysokého krevního tlaku, srdečního selhání a mrtvice.

Jak tedy postupovat?

Vyzkoušejte přírodní doplněk stravy na podporu normální hladiny cholesterolu, který doplňte dalšími z výše uvedených tipů. V neposlední řadě také nezapomínejte na prevenci u svého ošetřujícího lékaře, který se během každé návštěvy ujistí, že se situace vyvíjí správným směrem.

Zdroje informací

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/reduce-cholesterol/art-20045935 – 5 tipů na cholesterol (anglicky)

https://www.healthline.com/health/heart-disease/natural-remedies-cholesterol – Přírodní tipy na cholesterol (anglicky)

Poslední aktualizace článku: 27. 3. 2024

Doprava zdarma

při 2+ ks, dodání do 24h

Vždy skladem

a bleskově vám ho doručíme

Tradiční česká značka

vyvinuto a vyrobeno v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až při převzetí zboží